Za nami wyjątkowa gra terenowo – rowerowa śladami 21. Dywizji Piechoty Górskiej dowodzonej we wrześniu 1939 roku przez generała Józefa Kustronia.
Uczestnicy na trasę gry wystartowali ze Starego Dzikowa spod muralu upamiętniającego generała. Trasa – 53 km wiodła przez nieistniejącą miejscowość Lebiedzie, gdzie 84 lata temu mieścił się sztab generała, a po wkroczeniu wojsk sowieckich 17 września 1939 roku przebiegała granica niemiecko-sowiecka. Następny postój zorganizowano na Rynku w Oleszycach gdzie złożeniem kwiatów pod pomnikiem Ofiar II Wojny Światowej upamiętniono poległych.
W Ułazowie w miejscu gdzie pochowano generała Kustronia rekonstruktorzy z Tomaszowskiego Szwadronu im. 1 Pułku Kawalerii Korpusu Ochrony Pogranicza wystawili wartę i wystrzelili salwę honorową.
Na koniec w miejscu śmierci generała Kustronia rowerzyści oddali hołd poległym bohaterom, złożyli kwiaty i odśpiewali Hymn Polski.
Na postojach krótkie prelekcje na temat generała Kustronia i walk toczonych we wrześniu 1939 roku wygłosił dr. Konrad Morawski.
W ramach realizowanego projektu odbędą się jeszcze:
– 14 września 2023 r. odsłonięcie muralu w Starym Dzikowie upamiętniającego generała Józefa Kustronia,
– 16 września 2023 r. na Rynku w Lubaczowie inscenizacja historyczna – „Podróż z historią – wrzesień 1939 r.” oraz występ zespołu “Gdzie diabeł nie może…” w programie RETRO, muzyka z lat 20 i 30.
Wydarzenia honorowym patronat objął starosta lubaczowski Zenon Swatek.
Organizatorem jest Powiatowe Centrum Kultury w Lubaczowie w ramach projektu pod nazwą: „Generał Józef Kustroń bohater września 1939 roku.” dofinansowanego ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.
Współorganizatorzy: Gmina Stary Dzików, Miasto i Gmina Oleszyce, Zespół Szkół im. gen. Józefa Kustronia w Lubaczowie, Stowarzyszenie „Czas na pomoc”.