Razem tworzymy kreatywny świat

Powiatowe Centrum Kultury zostało partnerem rządowego programu Bardzo Młoda Kultura dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury na lata 2019-2021. Jest to program ogólnopolski przystępują do niego wszystkie województwa. Operatorem programu w województwie podkarpackim jest Centrum Kulturalne w Przemyślu.

Jest to program, który realizowany jest już po raz drugi, a jego celem jest polepszanie współpracy pomiędzy sektorami kultury i edukacji. a więc tymi sektorami życia społecznego, które odpowiedzialne są za kształtowanie różnorodnych postaw, wartości już od najmłodszych lat.

Powiatowe Centrum Kultury w Lubaczowie znalazło się wśród 9 szczęśliwców z terenu województwa podkarpackiego, którzy otrzymali dofinansowanie na realizację zadania „Razem tworzymy kreatywny świat”, które będzie realizowane od 01 lipca do 15 października 2020r.

Jako że zadanie wymaga współpracy z sektorem edukacji musieliśmy znaleźć partnera, który będzie z nami realizował zadanie. Tym partnerem jest Zespół Placówek im. Jana Pawła II w Lubaczowie, który skupia osoby niepełnosprawne intelektualnie ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego oraz młodzież wykluczoną społecznie z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego. Celowo wybraliśmy Zespół Placówek na partnera projektu gdyż rozumiejąc potrzeby osób niepełnosprawnych intelektualnie oraz młodzieży tzw. trudnej chcielibyśmy wspomóc pracę rewalidacyjną prowadzoną w Zespole Placówek im. Jana Pawła II w Lubaczowie.

Wspólne warsztaty dzieci niepełnosprawnych z pełnosprawnymi wychowankami pozwolą na wyrażenie emocji poprzez prezentację swoich umiejętności artystycznych, poznanie nowych znajomości oraz na wyrównywanie szans osób z niepełnosprawnością.

Podczas projektu jego uczestnicy będą mieć możliwość wyrażenia swoich emocji poprzez prezentację swoich umiejętności artystycznych w ten sposób mogą pokazać, że niepełnosprawność intelektualna oraz niedostosowanie społeczne nie jest przeszkodą w realizacji marzeń oraz byciem współuczestnikiem życia kulturalnego oraz społecznego, co najmniej w lokalnym wymiarze. W ramach projektu podejmiemy też starania na rzecz wyrównywania szans osób z niepełnosprawnością intelektualną, prowadzenie ich ku aktywnemu uczestnictwu w życiu społecznym, poprzez wspólne warsztaty z młodzieżą pełnosprawną.

Projekt skierowany jest do dzieci do nauczycieli, opiekunów uczniów z obydwu ośrodków, którzy uczestniczyć będą w przygotowaniach do warsztatów, w pokazie mody organizowanym podczas wernisażu podsumowującego projekt.

Zadanie będzie polegało na organizacji cyklu warsztatów plastycznych i rękodzieła artystycznego, które są nieodłącznie zawiązane z procesem rewalidacji takich osób. Planujemy również zorganizowanie pokazu mody w strojach z recyklingu oraz przygotowanie wystawy z poszczególnych warsztatów.

Jako realizacje zadania wybraliśmy formę warsztatów, bo zajęcia te wspierają naturalną ciekawość, aktywność i samodzielność dzieci, które są doskonałą podbudową dla różnorodnych wymagań edukacyjnych w kolejnych etapach rozwoju.

Pierwszy etap zadnia to: ogłoszenie naboru uczestników na warsztaty. Nie możemy się już doczekać i jesteśmy pewni, że będzie to fantastycznie spędzony czas i na pewno bardzo kreatywnie.

W ramach projektu przeprowadzimy:

  1. Warsztat malarski w plenerze pn. “Krajobraz letni” – prowadzony przez Panią Anetę Przepłatę Mazepę malarkę ze Stowarzyszenia Twórców Sztuki Ziemi Lubaczowskiej, 
  2. Warsztat Decoupage – ozdabianie desek i szkła oraz przedmiotów codziennego użytku prowadzony przez Panią Monikę Szwed Prezes Stowarzyszenia Twórców Sztuki Ziemi Lubaczowskiej,
  3. Warsztat z ceramiki artystycznej wyroby z gliny– prowadzony przez Panią Agatę Lechowicz, pracownika Zespołu Placówek w Lubaczowie,
  4. Warsztat “zabawki z materiału “- nauka szycia zabawek z dostępnego materiału ozdabianie według własnego pomysłu – prowadzony przez Panią Katarzynę Piwodę
  5. Warsztat „strój z recyklingu” – prowadzony przez plastyczkę Agnieszkę Szpyt, pracownika Zespołu Placówek w Lubaczowie.

Na zakończenie wszystkich warsztatów odbędzie się uroczysty wernisaż, w czasie, którego zostaną zaprezentowane prace i zostanie zorganizowany pokaz mody w strojach z recyklingu. Uczestnicy pokazu (zarówno osoby niepełnosprawne, jak i młodzież z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego) wezmą też udział w sesji fotograficznej, której pokłosiem będzie wystawa.

Zadanie realizowane będzie do 15 października.

Krajobraz letni

Pierwszy z cyklu warsztat malarski w plenerze pn. „Krajobraz letni” poprowadzi Pani Aneta Przepłata (Mazepa) ze Stowarzyszenia Twórców Sztuki Ziemi Lubaczowskiej.

W warsztacie udział wezmą osoby niepełnosprawne intelektualnie ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego oraz młodzież wykluczona społecznie z Młodzieżowego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Na warsztatach dzieci samodzielnie przygotują obraz, ale też dowiedzą się jak przygotować farby ze składników, które można kupić w zwykłym sklepie spożywczym, jak można domowym sposobem przygotować akwarelę, temperę i farbę olejną. Wybór farby to nie tylko kwestia koloru – każda inaczej schnie i pokrywa malowane powierzchnie.

Galeria zdjęć 

Warsztat decoupage

Czas wakacji to świetna okazja ku temu, by rozwijać swoje pasje, poznawać nowe techniki, a także tworzyć coś, co pozostanie pamiątką na długo. Dlatego startujemy z kolejnymi warsztatami tym razem decoupage. Już 12 sierpnia w Lubaczowie uczestnicy warsztatów będą mieli możliwość tworzenia oryginalnych prac i dekoracji wykorzystując do tego różne narzędzia i przedmioty.

Warsztaty poprowadzi Pani Monika Szwed – Prezes Stowarzyszenia Twórców Sztuki Ziemi Lubaczowskiej, która opowie o technice decoupage, zaprezentuje kilka różnych przedmiotów wykonanych tą techniką, pokaże najczęściej stosowane preparaty (farby, kleje, lakiery, media do spękań, złoceń itp.), wspólnie ozdobimy proponowany przedmiot. Organizatorzy zapewniają bezpłatne materiały do wykonywania prac w ramach warsztatów.

Galeria zdjęć

Ceramika artystyczna

Jakie są etapy produkcji ceramiki? Jak kształtować glinę? W jaki sposób zdobić prace? Co to jest biskwit i jak się go szkliwi? Tego wszystkiego dowiemy się podczas warsztatu ceramiki artystycznej już 20 sierpnia w Zespole Placówek w Lubaczowie. Zajęcia poprowadzi Pani Agata Lechowicz, która od wielu lat organizuje warsztaty ceramiczne dla dzieci.

Glina to niezwykły materiał. Może mieć różne barwy – białą, kremową, czerwoną, brązową, szarą albo czarną. Kiedy jest sucha, sprawia wrażenie twardej i nieprzystępnej, ale wystarczy zwilżyć ją wodą, aby zyskała niebywałą plastyczność. Lepienie w glinie jest nie tylko doskonałą zabawą, odpowiednio poprowadzone zajęcia maja również właściwości terapeutyczne.

Chcielibyśmy przekazywać pasję i możliwość artystycznego rozwoju poprzez ceramikę.

Zabawa z gliną to czas na relaks, aktywny odpoczynek, twórcze myślenie i możliwość zdobycia nowych umiejętności.

Wszędzie można lepić z gliny, wystarczy kawałek płaskiej powierzchni, np. stół kuchenny lub stolnica.

Zobaczymy, co tym razem stworzą nasi uczestnicy. Przygotowana glina i szkliwa czekają na nasze kreatywne dzieciaki.

Uczestnicy zajęć mogą nie tylko zrelaksować się, ale również uwolnić swój, głęboko skrywany, potencjał. – zapraszamy!

Galeria zdjęć 

Proces ceramiczny wymaga dwukrotnego wypalania w piecu ceramicznym w pracowni, dlatego warsztaty odbyły się w cyklu dwóch spotkań. Na pierwszym, który odbył się 20 sierpnia dzieci lepiły swoje prace zgodnie z instrukcją, poznając techniki modelowania. Na drugim 25 sierpnia – szkliwiły i dekorowały swoje wcześniej wypalone dzieła. Poszkliwione prace trafiały raz jeszcze do pieca w pracowni, aby gotowe wrócić do małych ceramików.

Ceramika to zajęcia, podczas których dzieci mają możliwość zaprojektowania i wykonania różnych form – od płaskorzeźb, przez kubki, aż do rzeźb przestrzennych. Na zajęciach dzieci, wykonując swoją pracę, poznały możliwości, jakie daje glina, jej specyfikę, kolejność budowania formy i prac, której rezultatem jest miseczka ceramiczna – naczynie, które można, na co dzień używać w domu.

Czas wspólnie spędzony na tworzeniu służy wszechstronnemu rozwojowi, relaksuje i uczy cierpliwości. Warsztaty, poza rozwijaniem zainteresowań, mogą mieć ogromne znaczenie
w rozwoju każdego dziecka. Praca z gliną rozwija kreatywne myślenie, wyobraźnię, a przy okazji usprawnia małą motorykę, orientację przestrzenno-kierunkową i poprawia twórczy potencjał dziecka.

Warsztaty ceramiczne to znakomita oferta aktywnego i twórczego spędzania czasu. Ceramika pozwala na rozwijanie wyobraźni i twórcze myślenie. Ćwiczy koordynację wzrokowo-ruchową oraz usprawnia mięśnie dłoni i palców, co znakomicie wpływa na rozwój umiejętności manualnych. Praca z gliną to także świetna zabawa i okazja do wyrażania siebie.

Oprócz oczywistych zalet, glina ma jeszcze dodatkowe wartości – uspokaja, działa terapeutycznie, pozwala się skoncentrować i … łączy ludzi! Doświadczyły tego wszystkie osoby uczestniczące w warsztatach ceramicznych.

Warsztaty okazały się takim sukcesem. Niewątpliwie duża w tym zasługa pasji do gliny, jaką zarażała wszystkich Pani Agata.

Zabawki z materiału

Świat na nowo zachwycił się rękodziełem. Znudziły nam się już wszystkim tandetne ozdoby z plastiku, które masowo można kupić w sklepie „za rogiem”. Pojawia się coraz więcej twórczych pomysłów, które realizują osoby „z pasją”. Również my w ramach projektu „Razem tworzymy kreatywny świat” razem z podopiecznym z Zespołu Placówek w Lubaczowie i Domu Dziecka z Nowej Grobli spróbujemy naszych sił tworząc cudne zabawki .

W najbliższy czwartek 10 września, spotkamy się w Muzeum Kresów w Lubaczowie w godz. 13.30-17.00 gdzie Pani Katarzyna Piwoda członek Stowarzyszenia Twórców Sztuki Ziemi Lubaczowskiej poprowadzi warsztaty szycia pluszaków.

Tym razem nasi uczestnicy będą mieli okazję sprawdzić, co uda im się „wyczarować” za pomocą nici, igieł i bajecznie kolorowych materiałów! Przy okazji nasi uczestnicy będą zwiedzać Muzeum Kresów, poznając tradycje regionu i kulturę ludową.

Galeria zdjęć

Strój z recyklingu

Jak zrobić strój ekologiczny dla dziecka? Czego można użyć, aby stworzyć eko przebranie?

Tego właśnie dowiedzą się uczestnicy kolejnego już z serii warsztatu „Strój z recyklingu” w ramach projektu „Razem tworzymy kreatywny świat”. Warsztat poprowadzi Pani Agnieszka Szpyt – nauczyciel w Zespole Placówek im. Jana Pawła II w Lubaczowie.

Coraz częściej organizowane są konkursy dla dzieci na strój ekologiczny. Eko przebranie nie tylko powinno ładnie i oryginalnie się prezentować, ale musi być także w pełni ekologiczne. Z jakich produktów zrobić ubranie? Co można wykorzystać i jak w ogóle zabrać się do pracy?

Z całą pewnością tworzenie takiego projektu to nie lada wyzwanie. Warto jednak przekonywać dziecko do wzięcia udziału w takich warsztatach czy konkursach bądź samemu organizować podobne przedsięwzięcia w domu. Może to być przydatną formą pokazania młodemu człowiekowi, czym jest ekologia, jak ważne jest korzystanie z biodegradowalnych produktów oraz czym one w ogóle są.

Galeria zdęć

Wystawa na Rynku w Lubaczowie

Kolejnym etapem naszego projektu w „Razem tworzymy kreatywny świat” w ramach programu Bardzo Młoda Kultura była wstawa na lubaczowskim Rynku. Wystawa składa się z ponad 20 plansz, na których przedstawione są działania naszych uczestników ze wszystkich warsztatów, jakie odbyły się w ramach projektu. Kolorowa wystawa cieszyła się niezwykłym zainteresowaniem, dała możliwość pokazania społeczności lokalnej talentów, kreatywności, wyrażenia emocji naszych uczestników poprzez prezentację swoich umiejętności artystycznych. Dzięki wystawie mieszkańcy mogli przekonać się, że niepełnosprawność oraz niedostosowanie społeczne nie jest przeszkodą w realizacji marzeń oraz byciem współuczestnikiem życia kulturalnego oraz społecznego.

Galeria zdjęć

Podsumowanie projektu

Niestety to już koniec naszej przygody z projektem „Razem tworzymy kreatywny świat”. Naszą pracę rozpoczęliśmy w lutym biorąc udział w warsztatach, potem pisząc wniosek
a następnie go realizując. Aż trudno uwierzyć, że te kilka miesięcy upłynęło tak szybko.

Dzisiejszemu pożegnaniu towarzyszyły wspomnienia z warsztatów, emocje podczas występów i pokazu mody oraz uśmiechy naszych małych artystów z otrzymanych podarunków.
Po czterech miesiącach wspólnej pracy i zabawy z naszymi uczestnikami żegnamy się
z Bardzo Młodą Kulturą, ale mamy nadzieję ze kolejne lata zaowocują równie ciekawymi pomysłami i realizacją projektów.

Mamy nadzieję, że choć w nieznacznym stopniu przyczyniliśmy się do rozwijana talentów, pasji, nieznanych dotąd naszym uczestnikom umiejętności, a tym samym do spełniania marzeń i osiągnięcia celów naszych młodych artystów.

Było to dla nas bardzo cenne doświadczenie.

Dziękujemy wszystkim, którzy nas wspierali, pomagali służyli radą i że dzisiaj byli z nami.

Galeria zdęć