Bez niego nie byłoby papieża

Stowarzyszenie Rozwoju Ziemi Lubaczowskiej wspólnie z Powiatowym Centrum Kultury w Lubaczowie włącza się w uroczyste obchody 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II i przygotowania do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego.

Wspólnie zrealizowano projekt, dofinansowany przez Urząd Marszałkowski, pt. „Bez niego nie byłoby papieża”. Śladami bł. kard. Stefana Wyszyńskiego i św. Jana Pawła II po Ziemi Lubaczowskiej, w ramach którego upamiętnimy sześć wizyt tych dwóch wielkich postaci na Ziemi Lubaczowskiej, a także oznakujemy miejsca z nimi związane.

W roku 1944 r., w wyniku postanowień konferencji w Jałcie rozległa archidiecezja lwowska znalazła się prawie w całości w granicach ZSRR. Tylko 5,5 proc. jej powierzchni pozostało w granicach państwa polskiego, a w 1951 r. uszczuplono ją o kolejne terytorium. Siedzibę archidiecezji, wraz z abp. Eugeniuszem Baziakiem, przeniesiono do Lubaczowa i funkcjonowała tu aż do 1992 r. (początkowo jako „archidiecezja lwowska z siedzibą w Lubaczowie”, a później „archidiecezja w Lubaczowie”). Przez blisko półwiecze Lubaczów i jego okolice stały się duchowym centrum Podkarpacia, w którym rezydowali i które nawiedzali najważniejsi hierarchowie kościelni, a klimat i dziedzictwo przedwojennego Lwowa były i są tu nadal obecne.

W ramach projektu upamiętniono wizyty w archidiecezji w Lubaczowie kard. Stefana Wyszyńskiego jako prymasa Polski, oraz św. Jana Pawła II, jako biskupa, arcybiskupa, metropolitę krakowskiego, kardynała i papieża, w latach 1958–1991:

21 września 1958r.

Udział biskupa nominata Karola Wojtyły w uroczystości 25-lecia sakry biskupiej abp. Eugeniusza Baziaka.

22–23 października 1966r.

Obchody Millenium Chrztu Polski w Lubaczowie z udziałem kard. Stefana Wyszyńskiego oraz abpa Karola Wojtyły

2 czerwca 1968r.

Uroczystość konsekracji na biskupa ks. infułata Jana Nowickiego, której przewodniczył kard. Stefan Wyszyński

11 lipca 1971r.

Nawiedzenie Matki Boskiej Częstochowskiej w symbolach maryjnych (pusta rama, Ewangelia i świeca), uroczystości, w których uczestniczyli kard. Stefan Wyszyński i kard. Karol Wojtyła

17 sierpnia 1973r.

Uroczystości pogrzebowe ks. bpa Jana Nowickiego, w których wziął udział metropolita krakowski, kard. Karol Wojtyła

2–3 czerwca 1991r.

Wizyta w Lubaczowie Jana Pawła II w czasie czwartej pielgrzymki do Polski

Wizyty obu wielkich Polaków, a także miejsca z nimi związane, zostały upamiętnione poprzez ustawienie 9 tablic pamiątkowych. Tablice ustawione zostały przy Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Lubaczowie i lubaczowskiej konkatedrze, stadionie sportowym oraz nowym budynek Kurii Biskupiej w Lubaczowie (związane z pielgrzymką Ojca Świętego z 1991 r.). Tablice stanęły też przy kościół pw. św. Wojciecha w Cieszanowie,  kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Starym Lublińcu (kard. Stefan Wyszyński nawiedził je w drodze na lubaczowskie obchody Millenium Chrztu Polski w 1966 r.).

Na tablicach znajdują się podstawowe informacje w języku polskim i angielskim o wizytach Prymasa i Papieża w poszczególnych miejscach, a także archiwalne fotografie. 

Kościół pw. św. Stanisława BM i Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Lwowskiej w Lubaczowie

Konkatedra pw. bł. Jakuba Strzemię w Lubaczowie

Plebania parafii pw. św. Karola Boromeusza w Lubaczowie

Stary cmentarz komunalny w Lubaczowie

Kościół pw. Przemienienia Pańskiego w Starym Lublińcu

Kościół pw. św. Wojciecha w Cieszanowie

Publiczna Szkoła Podstawowa w Łukawcu

Kościół pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Oleszycach

Stadion Miejski w Lubaczowie

Śladami Sługi Bożego Kard. Stefana Wyszyńskiego i św. Jana Pawła II po Ziemi Lubaczowskiej

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

Powiatowe Centrum Kultury w Lubaczowie © 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Polityka prywatności | Ochrona danych osobowych

error: Content is protected !!