Pokaż wszystkie wpisy

Spotkanie z autorami ukraińskiego przewodnika po Ziemi Lubaczowskiej „Ścieżkami przodków”

Roman Strechaluk, Chrystyna Dubnycka i Stanisław Kłosowski to członkowie stowarzyszenie „Wyrij” (Громадська організація „Вирій”) i autorzy ukraińskiego przewodnika po Ziemi Lubaczowskiej pt. „Ścieżkami przodków” („Стежками предків. Любачівський повіт. Путівник”). W poniedziałek, 2 marca, na nasze zaproszenie przyjechali specjalnie z Ukrainy by opowiedzieć o swojej pracy ukraińskim uczniom Liceum Ogólnokształcącego w Lubaczowie, Zespołu Szkół im. gen. Józefa Kustronia w Lubaczowie oraz Zespołu Szkół w Oleszycach. Spotkania odbyły się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lubaczowie i Zespole Szkół w Oleszycach.

Autorzy opowiadali nie tylko o przewodniku, ale także o corocznych, odbywających się od ponad 10 lat ekspedycjach na Ziemię Lubaczowską, w trakcie których członkowie stowarzyszenia i wolontariusze porządkują cmentarze – wśród nich m.in. cmentarze w Nowym Lublińcu, Żukowie, Suchej Woli, Żmijowiskach i Podemszczyźnie – oraz obejścia nieczynnych cerkwi.

Sam przewodnik, w bardzo interesującej szacie graficznej, z wieloma współczesnymi i archiwalnymi fotografiami, podzielony został, zgodnie z podziałem administracyjnym naszego powiatu, na siedem części, opisujących poszczególne gminy i miejscowości. Autorzy skupili się przede wszystkim na świątyniach i cmentarzach greckokatolickich, związanych z kulturą ukraińską, krótko opisując także inne, najważniejsze obiekty – pałace i dwory, kościoły, pomniki, synagogi czy horynieckie uzdrowisko.

Na zakończenie każdy z uczniów miał okazję indywidualnie porozmawiać z autorami oraz otrzymać darmowy egzemplarz przewodnika, a także pocztówki i zakładki do książek prezentujące wybrane obiekty na terenie powiatu lubaczowskiego.

Nam szczególnie zapadła w pamięć opowieść Stanisława, którego babcia, urodziła się w 1940 r. w polsko-ukraińskiej rodzinie w Starym Bruśnie.

Galeria zdjęć:

Dodaj komentarz

Powiatowe Centrum Kultury w Lubaczowie © 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Polityka prywatności | Ochrona danych osobowych

error: Content is protected !!