Wróć do wszystkich wydarzeń

Międzywojewódzki Przegląd Grup Obrzędowych „Wątki folkloru ludowego”

niedziela, 2 lutego 2020

W tym roku już po raz 18. odbędzie się Międzywojewódzki Przegląd Grup Obrzędowych „Wątki folkloru ludowego” w Starym Dzikowie, którego organizatorami są Gminny Ośrodek Kultury w Starym Dzikowie, wójt gminy Stary Dzików i Centrum Kulturalne w Przemyślu, a współorganizatorem Powiatowe Centrum Kultury w Lubaczowie. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął starosta lubaczowski Zenon Swatek.

Cele przeglądu jest prezentacja zwyczajów i obrzędów ludowych z terenu województwa podkarpackiego i części województwa lubelskiego (powiaty: kraśnicki, janowski, biłgorajski i tomaszowski), popularyzacja wartości kulturowych w społeczeństwie, zachowanie niematerialnego dziedzictwa kulturowego dla młodszych pokoleń i środowisk twórczych. Przedmiotem konkursu są obrzędy i zwyczaje rodzinne związane z cyklem prac na roli, prac domowych, pasterskich, łowieckich, obrzędy, a także zwyczaje doroczne wpisujące się np. w cykl Świąt Godnich lub występujących w czasie Zapustów, w Wielkim Poście, w czasie Świąt Wielkiej Nocy lub Bożego Narodzenia.

Organizatorzy przyjmują pierwsze dziesięć grup obrzędowych, zgodnie z kolejnością zgłoszeń. Prezentacje powinny zawierać charakterystyczne dla danego regionu ceremonie, tradycyjne czynności, zabiegi magiczne itp., z wykorzystaniem rekwizytów i kostiumów dostosowanych do charakteru widowiska, pory roku, wieku wykonawców oraz tradycyjnego składu kapeli. Czas prezentacji widowiska nie powinien przekroczyć 25 minut.

Komisja Artystyczna powołana przez organizatorów ocenia autentyczność obrzędów i zwyczajów, gwary, muzyki, pieśni, tańców, strojów i rekwizytów, a także adaptację sceniczną widowiska.

W tym roku w zmaganiach weźmie udział 11 grup obrzędowych: Koło Gospodyń Wiejskich w Piganach w gm. Sieniawa (Jak to ze lnem było), Zespół Ludowy „Sonina” w Soninie w gm. Łańcut (Wesele sonińskie – „Kołacz”), Zespół Ludowy „Górniacy” i „Ziemia Kolbuszowska” z Kolbuszowej Górnej (Pogrzeb babki Walerki), Zespół Ludowy „Białoboczoki” z Białobok z gm. Gać (Przednówek), Zespół Obrzędowy „Tkacze” z Wysokiej z gm. Łańcut (Jesienny wieczór u tkacza Zembronia), Zespół Obrzędowy z Sierakowa z gm. Harasiuki (Imieniny sołtysa), Zespół Śpiewaczo-Obrzędowy „Jarzębina” z Bukowej z gm. Biłgoraj (Kumie, zróbcie mi gromnice), Koło Gospodyń Wiejskich „Stokrotki” z Cewkowa z gm. Stary Dzików (Już po Andrzeju pora na Roraty), Zespół „Jamniczanki” z Jamnicy z gm. Grębów (Luli, luli), Zespół Obrzędowy „Lasowiaczki” z Baranowa Sandomierskiego (Na gromniczną), Zespół Folklorystyczny „Folusz” z Giedlarowej z gm. Leżajsk (Z kozą na Nowy Rok).

W ramach przeglądu będzie także można spróbować tradycyjnych potraw wiejskich przygotowanych przez gospodynie z KGW z gminy Stary Dzików. Gościnnie wystąpi Kapela Odnowa z Łukawca, która będzie przygrywać do tańca uczestnikom i gościom.

  • Organizator / Organizatorzy: Urząd Gminy Stary Dzików, Gminny Ośrodek Kultury w Starym Dzikowie, Centrum Kulturalne w Przemyślu, Powiatowe Centrum Kultury w Lubaczowie
  • Telefon kontaktowy: (16) 631 80 45
  • Adres e-mail: kultura@starydzikow.pl, dziedzictwo@ck.przemysl.pl
  • Strona internetowa: www.starydzikow.naszgok.pl, www.ck.przemysl.pl
  • Kategoria: Folklor
  • Data: 2 lutego 2020
  • Lokalizacja:Stary Dzików

Powiatowe Centrum Kultury w Lubaczowie © 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Polityka prywatności | Ochrona danych osobowych

error: Content is protected !!