Bez niego nie byłoby papieża

Stowarzyszenie Rozwoju Ziemi Lubaczowskiej wspólnie z Powiatowym Centrum Kultury w Lubaczowie włącza się w uroczyste obchody 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II i przygotowania do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego.

Wspólnie zrealizowano projekt, dofinansowany przez Urząd Marszałkowski, pt. „Bez niego nie byłoby papieża”. Śladami bł. kard. Stefana Wyszyńskiego i św. Jana Pawła II po Ziemi Lubaczowskiej, w ramach którego upamiętnimy sześć wizyt tych dwóch wielkich postaci na Ziemi Lubaczowskiej, a także oznakujemy miejsca z nimi związane.

W roku 1944 r., w wyniku postanowień konferencji w Jałcie rozległa archidiecezja lwowska znalazła się prawie w całości w granicach ZSRR. Tylko 5,5 proc. jej powierzchni pozostało w granicach państwa polskiego, a w 1951 r. uszczuplono ją o kolejne terytorium. Siedzibę archidiecezji, wraz z abp. Eugeniuszem Baziakiem, przeniesiono do Lubaczowa i funkcjonowała tu aż do 1992 r. (początkowo jako „archidiecezja lwowska z siedzibą w Lubaczowie”, a później „archidiecezja w Lubaczowie”). Przez blisko półwiecze Lubaczów i jego okolice stały się duchowym centrum Podkarpacia, w którym rezydowali i które nawiedzali najważniejsi hierarchowie kościelni, a klimat i dziedzictwo przedwojennego Lwowa były i są tu nadal obecne.

W ramach projektu upamiętniono wizyty w archidiecezji w Lubaczowie kard. Stefana Wyszyńskiego jako prymasa Polski, oraz św. Jana Pawła II, jako biskupa, arcybiskupa, metropolitę krakowskiego, kardynała i papieża, w latach 1958–1991:

21 września 1958r.

Udział biskupa nominata Karola Wojtyły w uroczystości 25-lecia sakry biskupiej abp. Eugeniusza Baziaka.

22–23 października 1966r.

Obchody Millenium Chrztu Polski w Lubaczowie z udziałem kard. Stefana Wyszyńskiego oraz abpa Karola Wojtyły

2 czerwca 1968r.

Uroczystość konsekracji na biskupa ks. infułata Jana Nowickiego, której przewodniczył kard. Stefan Wyszyński

11 lipca 1971r.

Nawiedzenie Matki Boskiej Częstochowskiej w symbolach maryjnych (pusta rama, Ewangelia i świeca), uroczystości, w których uczestniczyli kard. Stefan Wyszyński i kard. Karol Wojtyła

17 sierpnia 1973r.

Uroczystości pogrzebowe ks. bpa Jana Nowickiego, w których wziął udział metropolita krakowski, kard. Karol Wojtyła

2–3 czerwca 1991r.

Wizyta w Lubaczowie Jana Pawła II w czasie czwartej pielgrzymki do Polski

Wizyty obu wielkich Polaków, a także miejsca z nimi związane, zostały upamiętnione poprzez ustawienie 9 tablic pamiątkowych. Tablice ustawione zostały przy Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Lubaczowie i lubaczowskiej konkatedrze, stadionie sportowym oraz nowym budynek Kurii Biskupiej w Lubaczowie (związane z pielgrzymką Ojca Świętego z 1991 r.). Tablice stanęły też przy kościół pw. św. Wojciecha w Cieszanowie,  kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Starym Lublińcu (kard. Stefan Wyszyński nawiedził je w drodze na lubaczowskie obchody Millenium Chrztu Polski w 1966 r.).

Na tablicach znajdują się podstawowe informacje w języku polskim i angielskim o wizytach Prymasa i Papieża w poszczególnych miejscach, a także archiwalne fotografie. 

Kościół pw. św. Stanisława BM i Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Lwowskiej w Lubaczowie

Konkatedra pw. bł. Jakuba Strzemię w Lubaczowie

Plebania parafii pw. św. Karola Boromeusza w Lubaczowie

Stary cmentarz komunalny w Lubaczowie

Kościół pw. Przemienienia Pańskiego w Starym Lublińcu

Kościół pw. św. Wojciecha w Cieszanowie

Publiczna Szkoła Podstawowa w Łukawcu

Kościół pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Oleszycach

Stadion Miejski w Lubaczowie

Śladami Sługi Bożego Kard. Stefana Wyszyńskiego i św. Jana Pawła II po Ziemi Lubaczowskiej